Už o pár dní začína zápis prvákov

Autor: Jana Kubicova | 28.3.2017 o 9:04 | (upravené 28.3.2017 o 11:58) Karma článku: 2,65 | Prečítané:  616x

Už čoskoro sa otvoria brány školy pre budúcich prváčikov a ich rodičov. Je to veľký deň pre dieťa ale i pre rodiča.

Blíži sa zápis budúcich prvákov, a tým vzniká množstvo otázok v hlave rodičov, ako taký zápis prváčikov prebieha.

Na začiatku by som oboznámila zákonných zástupcov  s tým, že takýto zápis do prvého ročníka je povinný podľa zákona § 19 a § 20 zák. č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon). Zákonní zástupcovia sú povinní v tieto dni prihlásiť na zápis deti, ktoré do 31.08.2017 dovŕšia šiesty rok veku, ako i deti, ktorým bol odložený začiatok povinnej školskej dochádzky o jeden rok.

Zápis prebieha zväčša piatok , sobota – dva dni. Rodič zapisuje svoje dieťa na jednu školu v mieste trvalého bydliska, ak rodič bol na zápise v inej škole ako kmeňovej mal by túto skutočnosť oznámiť pri zápise.

Zákonný zástupca je povinný predložiť občiansky preukaz a rodný list dieťaťa. Poprípade pokiaľ je dieťa umiestnené do špeciálnej triedy/ školy je nutné priniesť preukázateľný doklad o zdravotnom znevýhodnení dieťaťa a to sú aktuálne správy z CPPP / CŠPPP, odborné správy od lekára napr. neurologické vyšetrenie.

Po týchto formálnych záležitostiach prichádza dieťa do kontaktu so zamestnancom školy, ktorý vykonáva zápis. Môže to byť odborný zamestnanec (školský špeciálny pedagóg, školský psychológ, logopéd alebo pedagogický zamestnanec, ktorý kladie rôzne otázky budúcemu prváčikovi pomocou obrázkov a pracovných listov.

Dieťa by malo na zápise poznať farby, základné  geometrické tvary, orientovať sa v priestore- hore , dole, za a pod. rozlišovať predmety podľa veľkostí ( menší, väčší). Počítať minimálne od 1 do 10.

Z grafomotoriky vedieť kresliť veľkými i menšími grafickými pohybmi ( čiary línie by mali byť pevné nie rozstrasené) Dieťa môže nakresliť ľudskú postavu, strom a pod. Je dôležité ,aby dieťa nakreslilo všetky časti- prsty na rukách a pod.

Pri rozhovore by dieťa malo uplatňovať aktívnu slovnú zásobu, vedieť rozprávať celými vetami. Ovládať aspoň jednu báseň alebo pieseň.

Pri činnosti by malo zotrvať ,neodbiehať . Viesť dialóg , prejaviť predčitateľskú gramotnosť a to poznať niektoré písmenká, vedieť sa podpísať.

Určite je nutné ,aby dieťa ovládalo i iné zručnosti, aby v školskom prostredí potom nepociťovalo stres a to sebaobslužné činnosti (obliecť sa, obúvať sa, návyky správneho stolovania, vedieť jesť s príborom, udržiavať čistotu pri jedení, upratať si po sebe­.

Na záver by som popriala budúcim prváčikom a rodičom krásny deň zápisu, aby dojem zo školského prostredia bol pre deti ten najlepší.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Rusko a my - naozaj sme nepoučiteľní?

Čo by sme mali vedieť o Putinovom režime.


Už ste čítali?